NARAVNI REZERVAT ORMOŠKE LAGUNE PREJEL PRESTIŽNI ZNAK URBACT GOOD PRACTICE

Praksa Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), ki jo je Razvojno raziskovalni center RRC Ormož uspešno prijavil na razpis URBACT, je prejela prestižni znak dobre prakse URBACT. Na sestanku Nadzornega odbora programa URBACT, ki je 29. oktobra 2024 potekal v Veszpremu na Madžarskem, je bila praksa vzpostavitve in upravljanja Naravnega rezervata Ormoške lagune, izbrana med 116 najboljšimi praksami izmed 249 prijavljenih. Ocenjevalna komisija je prepoznala Naravni rezervat Ormoške lagune kot ključno pobudo, ki bo s svojo vključitvijo v širši evropski kontekst pomembno prispevala k izmenjavi dragocenih izkušenj na področju trajnostnega razvoja in varstva narave v občini Ormož in širše.

Ta izjemen dosežek potrjuje prizadevanja DOPPS za trajnostni razvoj in ohranjanje narave v Sloveniji, saj območje Ormoških lagun predstavlja edinstveno preobrazbo iz industrijskega prostora v zavarovano območje narave.

Naravni rezervat Ormoške lagune, ki ga danes upravlja Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), je izjemen primer trajnostne renaturacije, kjer je degradirano industrijsko območje pridobilo novo vlogo – mokrišče izjemne vrednosti, zlasti za seleče se ptice. Naravni rezervat Ormoške lagune je bil nekoč območje odpadnih voda, ki so nastajale v procesu proizvodnje sladkorja v Tovarni sladkorja Ormož (TSO). Bazeni za odpadne vode TSO so kmalu po nastanku tovarne začeli privabljati različne vrste vodnih ptic, zlasti pobrežnikov in rac.

Po zaprtju tovarne sta DOPPS in vodstvo TSO predlagala preureditev območja Ormoških lagun v naravni rezervat. S tem bi bilo mogoče mokrišče sicer umetnega izvora, ki je bilo izjemnega pomena za ptice, rešiti pred zanesljivim propadom in mu hkrati dati nove vsebine. Predlog je v programu prestrukturiranja TSO potrdila Vlada RS. Večinski lastnik se je po predstavitvi vizije razvoja bodočega rezervata z idejo strinjal. Leta 2010 je Royal Cosun bazene predal v last in upravljanje DOPPS.

Med leti 2012 in 2017 se je v sklopu projekta LIVEDRAVA pričela obnova območja v mokrišče. Danes je Naravni rezervat Ormoške lagune selitvena postaja za ptice in pomembno območje za gnezdenje vodnih ptic. Območje nima samo funkcije zavarovanega območja, ampak je tudi središče za izobraževanje in ozaveščanje javnosti o pomenu ohranjanja biodiverzitete. Vsako leto območje privabi več kot 10.000 obiskovalcev, kar poleg naravovarstvene vrednosti, prinaša tudi turistični potencial za občino Ormož in tudi Podravsko regijo.

Izbor med 116 najboljšimi praksami v okviru programa URBACT poudarja, kako izjemna je preobrazba degradiranih  območij v območja varstva narave, ki prispevajo k ciljem trajnostnega razvoja. Ta primer dobre prakse podpira cilje trajnostnega razvoja (SDG 15 – življenje na kopnem in SDG 13 – ukrepi na področju podnebnih sprememb) in prispeva k evropskim agendam, kot je Urbani program za EU, ki si prizadeva za trajnostno, vključujoče in odporne urbane skupnosti.

S tem priznanjem je Naravni rezervat Ormoške lagune dobil priložnost, da svoje znanje in izkušnje deli z drugimi mesti in regijami po Evropi, ki iščejo trajnostne rešitve za ohranjanje narave in izboljšanje kakovosti življenja v svojih lokalnih skupnostih.

 

Skip to content